kynologicky klubkynologicky klub lucenec logoslovensky erb
kynologicky klub Lucenec
 • Kynologický klub Lučenec

  Kynologický klub Lučenec

 • Kynologická záchranná brigáda

  Kynologická záchranná brigáda

 • Agility

  Agility

 • Výcvik všetkých plemien psov

  Výcvik všetkých plemien psov

 • Poľovnícka kynológia

  Poľovnícka kynológia

Oznamy:

 

Kynológia

Aby sme lepšie vedeli pochopiť pojem a podstatu kynológie skúsime si aspoň v kocke objasniť samotný pojem kynológia a taktiež ozrejmiť jej zámer, poslanie rozdelenie a organizačnú štruktúru.

 Kynológia je veda o psoch, ich chovu a šlachtení. Slovo "kynologia" je odvodené z latinského slova. canis-pes a logos-veda. Kynológia sa vo svojej podstate delí na dve základné zložky a to na športovú kynológiu (kynológia pre širokú verejnosť) a kynológiu  služobnú ( kynológia ozbrojených zložiek). Obidve zložky napriek svojej rozdielnosti využitia psa, majú však svoje pravidlá resp. skúšobné poriadky, podľa ktorých, sa výcvik a posudzovanie výkonu psov realizuje. Tak napríklad športová kynológia sa riadi medzinárodným skúšobným poriadkom (IPO, IPO – R, SchH a.i), národným skúšobným poriadkom (SVV, ZM, SPO, SPS...). Čo sa týka služobnej kynológie riadi sa skúšobným poriadkom ktorý vydáva a usmerňuje Prezídium PZ SR.

 

Medzinárodnou organizáciou, ktorá sa zaoberá kynológiou je Medzinárodná kynologická jednota (FCI), ktorej prezidentom je H.W. Müller . Na Slovensku je Kynológia organizovaná  a zastrešovaná v SKJ (Slovenská kynologická jednota – prezident Ing. Jozef Jursa CSc. ),  ZŠK ( Zväz športovej kynológie – prezident Mgr. Juraj Štaudinger) a SPZ ( Slovenský poľovnícky zväz – prezident Tibor Lebocký).

 Po boku športovej kynológie právoplatne stoja aj iné psie športy ako napríklad agility, caniscrossing, dogdancing, flyball, dogfrisbee... a iné.


 
klub slovenskych chovatelov kopovov slovensky polovnicky zvaz medzinarodvny klub slovenskeho hrubosrsteho stavaca
pet park
Utulok Lucenec
Zbrojnica
mesto Lucenec
happy dog
mkk brezno
happy dog
z polytanu.sk

Všetky práva vyhradené pre Kynologický klub Lučenec; © 2012; autor: www.webtrix.sk